درمان کیست مویی: اطلاعات جامع در مورد آخرین شیوه ها

جراحی کیست مویی به روش بسته

 در این روش، کیست حاوی مو پس از انجام بیهوشی عمومی و یا بی حسی از کمر ویا حتی با بی حسی موضعی خارج می شود ومی توانیم دو طرف زخم را با کمک بخیه های قوی و مناسب طوری به هم نزدیک کرده و بدوزیم که فضای خالی بین آنها کاملاً پر شود بسته به نظر جراح  میتوان از درن برای خروج   ترشحات استفاده کرد.بخیه ها ۱۴-۱۰ روز بعد خارج میشود.بستن زخم بوسیله فلپ بطور اصلی در کیست های عود کرده یا دچار عارضه انجام میشود.این روش اسکار را کمتر کرده و باعث مسطح تر شدن فاصله ی بین دو باسن و کمتر شدن عود میشود. و حدود ده روز بعد، بخیه ها کشیده می شوند.

مراقبت های بعد از عمل جراحی به روش بسته در کیست مویی

بیمار در روزهای اولیه پانسمان دارد.گاهی پزشک مربوطه برای بیمار درن (درون یک لوله لاستیکی و یا پارچه ای است )برای تخلیه ترشحات میگذارد که پس از کاهش ترشحات میتوان ان را خارج کرد.بسیاری با گذاشتن درن موافق نیستند زیرا همان گونه که درن ترشحات درونی را خارج میکند میتواند الودگی بیرونی را هم به داخل هدایت کند (به علت نزدیکی این ناحیه به مقعد ) به همین علت باید مراقب بود که زخم آلوده نشود و شاید بهتر است از درن استفاده نشود .معمولا بخیه ها بعد از 10 تا 14 روز خارج میشود.

نکته مهم در هر دو روش جراحی باز و بسته کیست مویی

نکته مهم در هر دو حالت این است که شخص باید بعد از عمل از تجمع و رشد مو در این ناحیه جلوگیری کند و بهتر است مرتب ناحیه تراشیده شود . گاهی اوقات جراح موهای لبه زخم را میسوزاند تا از رشد موها به داخل جلوگیری کند البته محل ورود مو به زخم مشخص نیست و شاید تراشیدن بهترین ناحیه بهترین کار برای جلوگیری از ورود مو به داخل بدن باشد.

جراحی کیست مویی به روش باز

این عمل با بی حسی موضعی و یا نخاعی و یا بیهوشی عمومی انجام میشود. در این روش، با ایجاد یک برش لوزی شکل کیست و منافذ آن را خارج می کنند و محل عمل بخیه نمی شود. در نتیجه حفره ای به جا خواهد ماند که تدریجا از کف پر خواهد شد.اندازه این حفره به اندازه کیست مویی بستگی دارد و به زبان ساده ممکن است به اندازه یک گردو و حتی یک پرتقال باشد.

از محل عمل تا حدود یک هفته ترشحاتی خارج می شود و پس از آن تدریجا ترشحات کم می شود و پس از حدود دو تا سه ماه، به طور کامل توسط بافت های اطراف پر خواهد شد.

در این روش بافت حاوی کیست باید بطور کامل خارج شود.اگر کیست بطور کامل خارج نشود احتمال عود زیاد است و به همین خاطر میتوان از تزریق مواد رنگی قبل از شروع عمل کمک گرفت.بعد از خارج کردن کیست ، زخم باز گذاشته شده و با گاز مرطوب پر میشود .یک تا دو روز بعد میتوان گازها را خارج کرده و زخم را با سرم نمکی شستشو داد.

گاهی میتوان از ژل یا پمادهای تسریع کننده رشد بافتی کمک گرفت.سپس زخم باید مجددا با گاز مرطوب پر شود.زخم ممکن است در روزهای اول ترشح زیادی داشته باشد که غیر طبیعی نبوده و عفونی نیست.اگر داخل زخم با گاز پر نشود ترشحات در این محل جمع شده و بوی بد میگیرد.قبل از انجام پانسمان بیمار میتواند حمام کرده و داخل زخم را شستشو کند یا در لگن اب گرم ونمک یا کمی بتادین بنشیند.در این روش بعد از ۳-۲ ماه زخم ترمیم خواهد شد.

مراقبت های بعد از عمل کیست مویی

در روش جراحی با زخم باز پانسمان اولیه معمولا بعد از 24 تا 48 ساعت ترجیحا توسط جراح اولیه انجام میشود.زخم با سرم نمکی و گاهی بتادین شستشو شده و مجددا پانسمان میشود. البته باید سعی کرد کمتر از بتادین استفاده نمود . همانطور که قبلا گفته شد ممکن است زخم در روزهای اول ترشح زیادی داشته باشد که غیرطبیعی نیست.باید حداقل دو بار در روز پانسمان صورت گیرد و داخل زخم با سرم و مواد دیگری که باعث رشد بیشتر بافتهای ان ناحیه شود استفاده کرد .

سوالات متداول

آیا کیست مویی خودبخود خوب می‌شود؟

در بعضی موارد کیست مویی ممکن است خودبه‌خود خوب شود، اما در بسیاری از موارد نیاز به درمان دارد.

آیا درمان کیست مویی موثر است؟

درمان کیست مویی ممکن است با درد و ناراحتی موقتی همراه باشد، اما این درد معمولاً خفیف است.

چه مدت زمان برای بازگشت به عملکرد نرمال پس از درمان کیست مویی لازم است؟

زمان بازگشت به عملکرد نرمال پس از درمان کیست مویی بستگی به نوع درمان و اندازه کیست دارد.

آیا کیست مویی ارتباطی با سرطان دارد؟

کیست مویی معمولاً ارتباطی با سرطان ندارد. این یک اختلال پوستی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا