عکس زگیل مقعد

زندگی با زگیل مقعد: چگونه با این مشکل مقابله کنیم؟

زگیل مقعدی اگر چه درد ندارد و موجب ناراحت خاصی نمی شود، اما از آن دسته بیماری های نگران کننده است که فرد مبتلا را می تواند نگران کند که البته طبیعی است. اما خوب است بدانید با تکیه بر دانش روز، درمان زگیل مقعدی جزو مسائل پیش افتاده اما جدی تلقی می شود.

زگیلهای مقعدی که به عنوان کوندیلوما نیز شناخته می شوند، توده ها یا برجستگی های کوچکی هستند که در پوست اطراف مقعد یا انتهای رکتوم دیده میشوند.

علت زگیل های مقعد چیست؟

زگیلهای مقعدی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی است که معمولاً از طریق ارتباط جنسی منتقل میشود اما الزاماً به دلیل ارتباط مقعدی نیست. انواع متعددی از ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد، که بعضی از آنها باعث ایجاد زگیل روی دستها و پا شده و بعضی از آنها سبب زگیلهای ناحیه تناسلی و مقعدی میشوند. این زگیلها در مردان در آلت تناسلی و کیسه بیضه ( اسکروتوم) و در واژن و نواحی تناسلی خانم ها نیز دیده می شود. زمان ابتلا به ویروس تا ایجاد زگیل معمولاً بین یک تا 6 ماه طول می کشد ولی ممکن است طولانی تر نیز باشد. در طی این مدت ویروس در بافت ها می ماند ولی غیر فعال است.

بیشتر بیماران مبتلا به زگیل مقعدی علائمی ندارند. بعضی بیماران ممکن است متوجه برجستگی هایی در اطراف مقعد بشوند. بعضی دیگر شکایات جزئی مانند خارش، خونریزی گه گاهی یا احساس رطوبت در کانال مقعد دارند.

زگیل های مقعدی چگونه تشخیص داده میشوند؟

تشخیص بوسیله پزشک و بر اساس مشاهده پوست اطراف مقعد و مشاهده کانال مقعدی با آندوسکوپ ( یک وسیله کوچک که داخل مقعد گذاشته میشود.) انجام می شود.

زگیل های مقعدی چگونه درمان میشوند؟

راههای مختلفی برای درمان زگیلهای مقعدی وجود دارد، که بستگی به محل، تعداد و اندازه زگیلها دارد. اگر زگیل کوچک است با داروهایی مانند bichloracetic acid و یا podophyllin قابل درمان است. این داروها به صورت محلول ها یا پمادهایی هستند که روی زگیل ها مالیده میشوند تا باعث تحلیل رفتن آنها شوند این کار در مطب یا درمانگاه ( توسط متخصصان پوست) قابل انجام بوده و فقط به چند دقیقه وقت نیاز دارد. ولی باید در جلسات متعدد و طی چندین هفته انجام شود.

راه دیگر سریعتر درمان کوتریزه کردن( یعنی سوزاندن) زگیل ها و برداشتن از طریق جراحی است. اگر در یک ناحیه، تعداد زیادی زگیل وجود داشته باشد، پزشک ممکن است، صلاح بداند همه آنها را از طریق جراحی بردارد، که به صورت سرپایی و در اتاق عمل یا مطب قابل انجام است.

لیزر هم ممکن است استفاده شود که نسبت به سایر روش های دیگر مزایایی دارد. زگیلهای داخل مقعد بهتر است به وسیله لیزر سوزانده شده یا از طریق جراحی برداشته شوند که جراحی دردسرهای خود را دارد.

آیا یک مرحله درمان به تنهایی می تواند باعث بهبودی زگیل ها شود؟

در بیشتر موارد یک مرحله درمان، به تنهایی نمی تواند باعث بهبود این زگیل ها شود و نیاز به مراحل بعدی درمان وجود دارد. پیگیری مستمر و دقیق بسیار اهمیت داد. چون ویروس علیرغم برداشتن زگیل ها ممکن است موجود باشد و باعث تشکیل زگیل های مقعدی جدید بشود. حتی با وجود آنکه هیچ زگیلی در منطقه مقعدی دیده نمیشود ولی ممکن است ویروس در بافت باقی مانده باشد و تا تشکیل ویروسهای جدید ممکن است 6 ماه و یا بیشتر طول بکشد. زگیلهای کوچکی که دوباره ظاهر میشوند براحتی در مطب قابل درمان هستند. ضروری است ویزیت های دوره ای، حتی بعد از بهبود کامل زگیل، ادامه یابند. این ویزیتها باید تا چندین ماه تکرار شوند. اگر زگیلها ی مقعدی بدون درمان رها شوند ممکن است بیمار دچار مشکلات جدی شود. بندرت این زگیلها ماهیت سرطانی پیدا می کنند بنابراین لازم است این معاینات بطور پیگیر، طبق نظر پزشک ادامه یابند.

چگونه باید از انتشار زگیل های مقعدی پیشگیری نمود؟

چون زگیلهای مقعدی به شدت مسری هستند، پیشگیری بسیار اهمیت دارد. بهترین راه برای پیشگیری از این ویروس، پرهیز از ارتباط جنسی با کسی است که از سلامت او آگاه نیستیم. استفاده از کاندوم، اگرچه تا حدی احتمال سرایت ویروس را کاهش می دهد ولی نمی تواند کاملاً اطمینان بخش باشد.

چه روشهایی برای درمان در دسترس هستند

اگر زگیلها خیلی کوچک باشند و فقط در سطح اطراف مقعد بروز کرده باشند ،

میتوان آنها را با داروهایی درمان کرد که به طور مستقیم برای روی سطح زگیلها تجویز میشوند.

این روش در عین ساده بودن باید توسط یک پزشک متخصص با دقت زیاد انجام بگیرد تا از سطح پوست سالم اطراف زگیلها محافظت شود و فقط قسمتهای آلوده تحت درمان قرار بگیرند.

این روش معمولا نیاز به برنامه های متعدد با زمان بندی مشخص دارد تا در طی چند هفته درمان کامل انجام شود.

انواع دیگری از درمان برای از بین بردن سریعتر زگیلهای مقعدی استفاده از کوتر الکتریکی ، روش جراحی و یا ترکیبی از هر دو روش است.

جراحی با لیزر نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد که مزیت بیشتری نسبت به سایر روشها دارد.

این روشها نتایج فوری در درمان دارند ولی برای این کار بسته به تعداد زگیلها و محل قرار گیری آنها باید از بی حسی موضعی و یا بی حسی نخاعی و یا بیهوشی عمومی استفاده کرد.

برای درمان زگیلهای داخل کانال مقعد معمولا تجویز دارویی روش مناسبی نمی باشد و در اغلب بیماران نیاز به درمان توسط کوتریزه کردن و یا جراحی میباشد.

این درمان معمولا تا چه مدتی ادامه خواهد داشت؟

پیگیری معاینات تا چند ماه پس از مشاهده آخرین زگیلها لازم خواهد بود تا اطمینان حاصل شود که زگیلهای بیشتری از ویروسهای زنده در سلولهای سطح پوست به وجود نیایند

آیا همیشه نیاز به خارج کردن و حذف این زگیلها هست؟

بله ، اگر آنها از بدن فرد آلوده خارج نشوند می توانند رشد کرده و تکثیر شوند و به طور مدام بزرگ و بزرگتر شده و سطح آلودگی را در بیمار افزایش دهند.

بعلاوه اینکه شواهدی از بروز سرطان در بیماران درمان نشده و آلوده به این بیماری وجود دارد که نشان میدهد افرادی که مدت زیادی به زگیلهای مقعدی آلوده بودند و تحت درمان قرار نگرفتند در مواردی این زگیلها عامل ایجاد سرطان در اینگونه بیماران شده اند.

کلام آخر

اگر زایده های کوچکی در ناحیه مقعدی مشاهده می کنید، نگران نباشید. به کمک عمل زگیل مقعدی با لیزر فورا و بدون درد و خونریزی می تواید از شر این زگیل ها خلاص شوید. مشاوران ما آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند و در صورت نیاز می توانند وقت ملاقات با دکتر متخصص زگیل مقعدی را برایتان هماهنگ کنند.

فراموش نکنید هیچ چیز با اهمیت تر از سلامتی شما نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا