زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یا زگیل جنسی یک نوع عفونت جنسی است که به وسیلهٔ ویروس پاپیلوما (HPV) انتقال می‌یابد. این ویروس بیشتر به وسیله روابط جنسی، حتی اگر محافظتی از جمله استفاده از کاندوم صورت گیرد، منتقل می‌شود. زگیل تناسلی ممکن است در مناطق مختلف از بدن، از جمله ناحیه تناسلی، مقعد، دهان، و گلو، ایجاد شود.
علائم زگیل تناسلی متناسب با نوع و موقعیت زگیل ممکن است متفاوت باشند. زگیل‌ها ممکن است به صورت کوچکترین خال‌ها یا توده‌ها ظاهر شوند و در برخی موارد باعث خونریزی یا درد نیز شوند. برخی از افراد ممکن است علائمی نداشته باشند ولی همچنان ویروس را به دیگران منتقل کنند.

در ادامه مطلب به توضیح بیشتری درباره علائم، روش های تشخیص و درمان این بیماری خواهیم پرداخت .

بیشتر بخوانید: زگیل مقعدی چیست؟

سالانه هزاران نفر به بیماری زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند و تعداد بیشماری با وجود آلوده بودن به ویروس HPV هیچ علامتی از بیماری ندارند.

انواع زگیل تناسلی+ تصویر

زگیل تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) به عنوان یک گروه گسترده از عفونت‌ها شناخته می‌شود. تاکنون بیش از ۱۰۰ نوع مختلف HPV شناسایی شده‌اند. این انواع به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: HPV با احتمال سرطانزا و HPV بدون احتمال سرطانزا.

HPV با احتمال سرطانزایی

 • نوع‌های 16 و 18: این دو نوع از HPV به عنوان انواع با احتمال سرطانزا شناخته می‌شوند و معمولاً مرتبط با سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان‌های مرتبط با دهانه رحم و دهان در مردان هستند.
 • نوع‌های 31، 33، 45، 52، و 58: این نوع‌ها نیز به عنوان HPV با احتمال سرطانزا شناخته می‌شوند و در برخی از موارد می‌توانند به سرطان دهانه رحم و سایر سرطان‌های تناسلی منجر شوند.

HPV بدون احتمال سرطانزایی

 • نوع‌های 6 و 11: این دو نوع از HPV عمدتاً با زگیل‌های تناسلی مرتبط هستند و به صورت عامل در زگیل تناسلی و زگیل‌های تناسلی پلان (زگیل‌های صاف و پخته) شناخته می‌شوند.
 • نوع‌های 42، 43، 44: این گروه نیز به عنوان HPV بدون احتمال سرطانزا شناخته می‌شود و به طور کلی به زگیل‌های تناسلی و سطحی مرتبط است.

توانایی انواع مختلف HPV در ایجاد سرطان ممکن است متفاوت باشد و فاکتورهای دیگر نیز در ایجاد سرطان تأثیر داشته باشند. واکسیناسیون به‌عنوان یک راهکار پیشگیری مهم در مقابل این انواع از ویروس HPV مطرح می‌شود.

روش های انتقال زگیل  تناسلی  

زگیل تناسلی از طریق تماس مستقیم با پوست یا اغشاهای مخاطی آلت تناسلی انتقال پیدا می‌کند. روش‌های انتقال زگیل تناسلی عبارتند از:

 • رابطه جنسی
 • تماس مستقیم پوستی
 • روابط جنسی محافله آمیز(استفاده از اسباب بازی های جنسی)
 • زایمان

تاکنون، استفاده از محافظت‌های جنسی، به ویژه کاندوم، به عنوان یکی از ابزارهای مؤثر در پیشگیری از انتقال زگیل جنسی تأکید شده است. همچنین، واکسیناسیون مخصوصاً در دختران و پسران جوان به عنوان یک راه پیشگیری موثر از ابتلا به برخی از انواع ویروس‌های HPV و زگیل تناسلی توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل چیست؟

اصلی‌ترین راه‌ انتقال زگیل تناسلی (HPV) رابطه جنسی محافظت نشده است. 

علائم زگیل تناسلی  

زگیل تناسلی به عنوان یک عفونت جنسی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) معروف است که می‌تواند در مردان و زنان به شکل ضایعات خاص و بروز تغییرات در ناحیه‌های حساس، مانند آلت تناسلی و اطراف مقعد، ظاهر شود. این وضعیت زیان‌آور، همواره موضوع مطالعات و پژوهش‌های به‌روز و پیشرفته در حوزه بهداشت جنسی بوده است.
آشنایی با علائم و نشانه‌های این بیماری، درک بهتری از ابعاد مختلف زگیل جنسی و اهمیت پیشگیری و درمان به موقع ایجاد می‌کند. همچنین، در اینجا می‌توانیم به اطلاعات کلی و تجربیات خود افزوده و برخی از جنبه‌های مهم این موضوع را بررسی نماییم.

بررسی  علائم زگیل تناسلی در زنان

علائم زگیل تناسلی در خانم‌ها متنوع بوده و ممکن است در افراد مختلف با شدت‌ها و نحوه ظهور متفاوتی ظاهر شوند. برخی از این علائم عبارتند از:

 • ایجاد ضایعه گوشتی یا خاکستری
 • ضایعات شبیه به بافت گل کلم
 • تغییر در جریان ادرار
 • خارش یا خونریزی
 • تغییرات در مقدار و رنگ مخاط واژن

بررسی علائم  زگیل تناسلی در مردان 

زگیل تناسلی در آقایان نیز مشخصه هایی دارد که به شرح است:

 • ظهور ضایعه های گوشتی روی بیضه ها، آلت تناسلی و مقعد
 • سوزش هنگام ادرار
 • احساس درد و ناراحتی حین رابطه جنسی
 • ترشحات غیر طبیعی از آلت
تعیین وقت مشاوره و معاینه در کمتر از یک روز

اگر مشکوک به این بیماری هستید، حتما باید با پزشک در میان بگذارید تا تست‌های لازم برای تشخیص و درمان این بیماری انجام گیرد.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

زگیل‌های تناسلی زائده‌هایی هستند که معمولاً با رنگ پوست یا گاهاً با رنگ صورتی روی نواحی تناسلی، دور و اطراف مقعد یا دهانه رحم بروز می‌کنند. این زائده‌ها از نظر ظاهری ممکن است به توده‌های ریزی شباهت داشته باشند که به شکل گل‌کلم رشد کرده‌اند. در برخی موارد، فرد ممکن است تنها یک زائده مشاهده کند، در حالی که گاهی اوقات چندین زائده در کنار یکدیگر ظاهر می‌شوند.

مهم است بدانیم که هر برجستگی یا توده‌ای روی پوست لزوماً زگیل تناسلی نیست، زیرا بعضی بیماری‌های پوستی یا حتی جوش‌ها می‌توانند به اشتباه به عنوان زگیل تناسلی تلقی شوند. بنابراین، تشخیص دقیق این بیماری نیازمند مراجعه به پزشک و انجام معاینات تخصصی است. علاوه بر این، انجام آزمایش‌های مربوط به بیماری‌های مقاربتی می‌تواند به تشخیص دقیق کمک کند.
در ادامه این مقاله به توضیح روش های تشخیص و درمان این بیماری میپردازیم.

روش های تشخیص زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی، به دلیل ماهیت خود و نداشتن علائم ظاهری واضح، یک پروسه چالش‌برانگیز است. افراد ممکن است از شک و تردید در مورد وجود این عفونت رنج ببرند؛ از اینرو، مراجعه به پزشک به عنوان گامی اساسی و ضروری مطرح می‌شود. پزشک با استفاده از دانش و تجربه خود، با مطرح کردن سوالات مرتبط و انجام بررسی فیزیکی، می‌تواند به تشخیص نزدیک‌تری برسد. اگر پزشک به هر دلیلی به شکل قاطعی نتواند تشخیص قطعی برای زگیل تناسلی بگذارد، احتمالاً تست‌ها و آزمایشات بیشتری تجویز خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود.
در ادامه به توضیح این تست های تشخیصی میپردازیم:

تست پاپ اسمیر

برای زنان، تست پاپ اسمیر یک روش موثر برای تشخیص تغییرات در واژن و دهانه رحم است، افترا به زگیل تناسلی یا نشانه‌های ممکن سرطان دهانه رحم. در این روش، پزشک از یک دستگاه به نام اسپکولوم استفاده می‌کند تا واژن را باز نگهدارد و به دقت دهانه رحم را بررسی کند.

در ادامه، با استفاده از یک ابزار با دسته بلند به نام فرش پاپ، پزشک نمونه‌ای از سلول‌های واژن و دهانه رحم جمع‌آوری می‌کند. این نمونه‌ها سپس به آزمایشگاه ارسال شده و تحت میکروسکوپ برای بررسی ناهنجاری‌ها و تغییرات سلولی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

تست پاپ اسمیر به عنوان یک روش اسکرینینگ معمولاً در زنان بهبود یافته است و می‌تواند به صورت زودهنگام تغییرات در سلول‌ها را شناسایی کند. این تست نه تنها به تشخیص زگیل تناسلی کمک می‌کند بلکه می‌تواند به زودیترین مراحل سرطان دهانه رحم را نیز شناسایی کند، که به تشخیص و درمان زودهنگام بسیار کمک می‌کند.

تست HPV

تست HPV یا تست اچ پی وی، یک روش تشخیصی دقیق برای تشخیص مستقیم ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این تست می‌تواند به همراه تست پاپ اسمیر برای تشخیص دقیق‌تر و پیشگیری از تغییرات سلولی ناشی از HPV و حتی زگیل تناسلی در آقایان مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این روش‌های تشخیصی حیاتی است در پیشگیری، تشخیص زودهنگام، و درمان موثر عفونت‌های ویروسی جنسی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های جنسی، از جمله سرطان.

پیشگیری از ابتلا  به زگیل تناسلی

پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی می‌تواند از طریق ایفای نقش در اقدامات پیشگیری و زندگی جنسی بهداشتی انجام شود. در ادامه، چند راهکار برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی ذکر می‌شود:

 • استفاده از واکسن HPV
 • استفاده از کاندوم ها
 • زندگی جنسی بهداشتی
 • آگاهی از شرایط جسمی خود
 • آموزش جنسی

پیشگیری از زگیل تناسلی اهمیت بالایی دارد و همه افراد می‌توانند با اتخاذ اقدامات موثر، به سلامت جنسی خود مراقبت کنند و خطر ابتلا به این نوع عفونت‌ها را کاهش دهند.

تشخیص فوری و مطمئن زگیل تناسلی در یک معاینه

اگر مشکوک به این بیماری هستید، با ما تماس بگیرید تا در اولین معاینه تست‌های لازم برای تشخیص و درمان این بیماری انجام گیرد.

راه های درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی معمولاً بر اساس نوع و شدت عفونت انجام می‌شود. مهمترین روش درمان زگیل تناسلی شامل موارد زیر است:

جراحی لیزر

استفاده از روش لیزر برای درمان زگیل تناسلی به عنوان یک روش سریع و موثر شناخته می‌شود. در این روش، از نور لیزر برای از بین بردن و قطع جریان خون رگ‌های خونی ریز درون زگیل تناسلی استفاده می‌شود. این عمل باعث ایجاد تغییرات در بافت زگیل می‌شود و به طور موثر عفونت را کاهش می‌دهد. یکی از مزایای این روش، سرعت اجرا و زمان بهبودی نسبت به بسیاری از روش‌های دیگر درمان زگیل تناسلی است. همچنین، به دلیل کاهش خونریزی و بافت پوستی کمتر، این روش از نظر جلوگیری از احتمال ایجاد علائم جانبی ناخوشایند نیز موثر است. با این حال، تصمیم به استفاده از این روش باید توسط پزشک معالج گرفته شود و با توجه به ویژگی‌های هر بیمار، بهترین روش درمان مشخص گردد.

درمان دارویی

یکی از روش‌های درمان زگیل تناسلی، استفاده از محلول‌های دارویی مانند اسید سالیسیلیک (TCA) و ژل پودوفیلاکس می‌باشد. این داروها به‌طور موضعی بر روی زگیل‌های موجود در مناطق حساس اعمال می‌شوند و به وسیله اثرات ضد باکتریایی و از بین برنده‌ای که دارند، به بهبود و کاهش اندازه زگیل‌ها کمک می‌کنند. محلول اسیدی اسید سالیسیلیک به عنوان یک اسید آلفا-هیدروکسی بر روی بافت‌های زگیل اثر می‌گذارد و باعث جدا شدن سلول‌های مرده و بافت زگیل می‌شود. از سوی دیگر، ژل پودوفیلاکس مخصوصاً برای زگیل‌های روی پوست مناسب است و به وسیله افزایش فعالیت سلول‌های جلدی، زگیل‌ها را از بین می‌برد. با این حال، استفاده از این داروها نیازمند مشورت با پزشک متخصص است و تصمیم بر اساس شدت عفونت و شرایط بالینی بیمار گرفته می‌شود.

کوتر الکترونیکی

روش کوتر الکتریکی یکی از روش‌های درمان زگیل تناسلی است که از یک دستگاه کوتر الکتریکی برای برش یا حذف زگیل‌های تناسلی استفاده می‌کند. این روش با وجود اثربخشی در درمان زگیل‌ها، معایبی نیز دارد. این روش به‌طور معمول باعث احساس درد و ناراحتی شدید در طول و پس از اجرای روش می‌شود، زیرا در هنگام برش یا حذف زگیل، بافت‌های حساس پوست آسیب می‌بینند. همچنین، این روش ممکن است باعث ایجاد التهابات، خونریزی و علائم جانبی دیگر شود.

انجماد

درمان زگیل تناسلی با روش انجماد (کرایوتراپی) به وسیله نیتروژن مایع انجام می‌شود. در این روش، نیتروژن مایع بر روی زگیل‌ها اعمال شده و باعث ایجاد یخ‌زدگی و انجماد بافت می‌شود. این فرایند باعث تخریب سلول‌های زگیل و کاهش اندازه آنها می‌گردد.
از جمله معایب مهم این روش می‌توان به درد، خونریزی، التهابات موضعی، و احتمال ایجاد بافت اسکاری (بافت خشک و ناپذیر) اشاره کرد. علاوه بر این، ممکن است نیاز به تکرار جلسات درمانی باشد و برخی افراد ممکن است به‌دلیل حساسیت یا عدم تحمل، به مشکلات جانبی مواجه شوند. قبل از تصمیم به انجام این روش، مهم است که با پزشک متخصص مشورت شود و شرایط بیمار را به‌دقت ارزیابی کند.

بیشتر بخوانید: لیزر زگیل تناسلی

لیزر به عنوان یک راه سریع و موثر برای درمان زگیل تناسلی به شما کمک می‌کند تا به راحتی از این مشکل آزاردهنده خلاص شوید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

هوشیاری نسبت به علائم زگیل تناسلی و سرعت در معاینه بدن امری حیاتی است. زگیل‌های تناسلی ممکن است بدون علامت خاصی ظاهر شوند، اما هر تغییر مشاهده شده در ناحیه تناسلی، خارش، درد، یا خونریزی باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرد. زودترین تشخیص و درمان می‌تواند از انتقال عفونت به شریک جنسی یا توسعه عفونت به مناطق دیگر بدن جلوگیری کند. همچنین، درمان زگیل تناسلی در مراحل اولیه آن موثرتر و آسان‌تر است. بنابراین، به هوشیاری در تشخیص سریع تغییرات ناحیه تناسلی و مشاوره با پزشک بسیار اهمیت داده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا