عکس درمان بواسیر

درمان بواسیر؛ بررسی جامع از خانگی تا عمل جراحی

روشهای درمان بواسیر یا هموروئید چگونه است ؟ اصولاً براى برطرف کردن علایم هموروئید با توجه به نوع و تشخیص پزشک متخصص در این رشته چندین روش درمانى وجود دارد.

اهمیت درمان بواسیر (هموروئید)

مسئله مهم شباهت برخی علائم آن از قبیل خونریزی از مقعد با بیماری های بسیار جدی چون پولیپ یا سرطان روده بزرگ است . اکثر بیمارن مشاهده مقدار کمی خون در مدفوع را به حساب بواسیر می گذارند در حالی که با وجود بواسیر ممکن است علت خونریزی پولیپ یا سرطان روده بزرگ باشد . به همین دلیل پس از مشاهده خون در دفع مدفوع برای اولین بار لازم است با پزشک مشورت کرده و در صورت لزوم برای بررسی کامل روده بزرگ کولونوسکوپی انجام گردد.

۱- درمان طبى : که معمولاً براى هموروئیدهاى خفیف درجه اول و یا دوم توصیه مى شود که عبارت است از کنترل یبوست به وسیله مصرف رژیم غذایى پر فیبر مثل میوه جات و سبزیجات، کاهو، آلو، انجیر، نان سبوس دار، اصلاح عادت اجابت مزاج، استفاده از پمادهاى ضد هموروئید و استفاده از ملین ها و لگن آب گرم.

 ۲- درمان هاى سرپایى : امروزه پزشکان و بیماران درجستجوى راه هاى ساده، موثر و بدون عارضه و یا با کمترین عارضه هستند. از آنجا که روش هاى جراحى معمول با بسترى شدن بیمار، نیاز به بیهوشى، درد پس از عمل، احتمال خونریزى، ترشح، عفونت و از کارافتادگى همراه بوده و نیاز به مراقبت هاى طولانى مدت دارند، لذا تلاش هاى زیادى براى مهار بیمارى هموروئید به روش هاى متعدد سرپایى از قبیل کوتر کردن، منجمد کردن، رابر بند لیگاتور و سایر روش ها بوده است. ولیکن هیچکدام درمان قطعى براى تمام هموروئیدها نبوده و اکثر این روش ها محدودیت هایى دارند. از جمله شایع ترین این روش ها تا کنون روش بستن هموروئید با حلقه لاستیکى است.

• بستن با حلقه لاستیکى ( رابر بند) : یکى از روش هاى جدید و شایعى که طرفداران زیادى دارد بستن هموروئید با حلقه لاستیکى (رابر بند) است. این روش در مورد هموروئیدهاى درجه دوم و سوم مناسب بوده و به صورت سرپایى بدون استفاده از بى حسى و بیهوشى در مطب قابل انجام است. محدودیت هاى آن در مورد هموروئیدهاى خارجى و یا مخلوط است. در این روش با کمک یک وسیله یک بارمصرف حلقه لاستیکى را روى قاعده هموروئید قرار داده تا به تدریج هموروئید سیاه شده و بیفتد. این روش در ایران و در بسیارى از مطب ها و درمانگاه هاى تخصصى کولورکتال انجام مى شود. مزیت این روش به سایر روش ها هزینه کم و نداشتن خطر ابتلا به بیمارى هاى عفونى است.

• روش بستن شریان هموروئید با استفاده از داپلر (DG-HAL ) : در این روش نوین درمان، با پاکه (بالشتک) هموروئید برخورد غیرمستقیم مى شود. یعنى عروق اصلى تغذیه کننده هموروئید مسدود مى شود که نهایتاً منجر به کاهش و یا قطع جریان خون به بالشتک هموروئیدى شده و تورم آن از بین رفته، هموروئید چروکیده شده و در نتیجه علائم نیز از بین مى رود. طبق گزارشات متعدد این روش بر انواع هموروئیدها نتایج خوبى داشته است. این روش براى اولین بار در سال ۱۹۹۵ ابداع و از آن زمان در مراکز معتبر متعدد جهان به طور موفقیت آمیزى به کار رفته و امروزه استفاده از این روش تحول اساسى در درمان آسان و بدون عارضه و بدون بیهوشى هموروئید به وجود آورده و مورد استقبال جراحان قرار گرفته است. از مزایاى آن به کوتاه بودن زمان عمل، عدم نیاز به بیهوشى کامل در حین عمل، نداشتن درد و خونریزى و درصد موفقیت بالا مى توان اشاره کرد. خوشبختانه این روش در ایران نیز قابل انجام است.

• درمان به روش لیزر : یکى دیگر از روش هاى جدید براى معالجه هموروئید استفاده از لیزر است که در نهایت برش و برداشتن بافت هموروئیدى است که با امواج لیزر صورت مى گیرد که روشى گران است و مزیت چندانى نسبت به جراحى ندارد. به طور کلى امروزه گرایش به اعمال جراحى سرپایى بخصوص رابربندینگ و روش DG – HAL رو به افزایش است و استقبال جراحان از این روش رو به فزونى است، که هر دو روش مذکور در سال هاى اخیر در ایران معرفى گشته و در حال حاضر انجام مى گردد.

هیچ کس، به غیر از یک متخصص روده و مقعد ، دوست ندارد در مورد بواسیر صحبت کند. اطلاعات کمی در مورد این بیماری در میان عموم وجود دارد، و از طریق رسانه های گروهی نیز اطلاعات کمی ارائه می شود، از اینرو افراد معمولاً تصور می کنند که این بیماری جزء بیماری های نادر است. درصورتی که برخلاف این تصور، افراد بسیار زیادی به آن مبتلا می شود.

برطبق تحقیقاتی که در سال ۱۹۹۱ بر این بیماری انجام گرفت، مشخص شد که حدود ۱۰۰ میلیون امریکایی به آن مبتلا هستند. مبتلایان بسیاری، احتمالاً از روی خجالت ، به دنبال درمان آن برنمی آیند. برای این دسته از افراد ، عمل دفع و نشستن بر سطوح سفت و سخت ، بسیار دردناک و عذاب آور خواهد بود. اما برای مبتلایان و همچنین آن دسته از افراد که به این بیماری مبتلا نیستند خبر خوبی داریم: راه های بسیاری برای پیشگیری و درمان این بیماری وجود دارد.

روش Freezing(درمان هموروئید)

این روش به تنهائی آنقدرها موثر نیست و در یک جلسه تاثیر آنرا نمی توان به وضوح مشاهده کرد ولی انجام آن در جلسات متمادی موثر است . این روش تقریبا بدون عارضه است ولی در هموروئید های بیرونی ایجاد سوزش بعد از عمل می کند زیرا همانگونه که حرارت باعث سوختگی میشود سرما نیز باعث سوختگی میشود .

درمان خانگی بواسیر

ناحیه عفونی را به مدت ۱۵ دقیقه، هر روز سه بار، در آب گرم خیس کنید. با حوله نرم و یا سشوار، آرام خشک کنید.

ناحیه را تمیز نگه دارید. حداقل روزی یک بار دوش بگیرید و ناحیه عفونی را با آب گرم تمیز نگاه دارید. ممکن است صابون باعث خارش شود و بهتر است از شامپو استفاده کنید.

تورم و خارش را با کیسه های یخ کاهش دهید. اگر این کار جواب نداد، شاید کیسه های آب داغ جواب بدهند.

از دستمال توالت استفاده نکنید. دستمال های خشک و ضخیم باعث خارش و سوزش می شوند.

سرکه سیب تورم و خارش ناشی از بواسیر داخلی و بیرونی را کاهش می دهد. بهتر است از سرکه سیب خالص و غیر پاستوریزه استفاده کنید، چرا که قوی تر هستند. در بواسیر بیرونی، ابتدا ناحیه عفونی را به آرامی تمیز کنید. کمی از سرکه سیب را به پارچه کتان بمالید و روی ناحیه بمالید. شاید اول کار احساس سوزش شدیدی داشته باشید که پس از مدتی رفع می گردد. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا تورم کاهش بیابد. در درمان بواسیر داخلی، یک قاشق چای خوری سرکه را قورت داده و روی آن یک لیوان آب بخورید. حداقل دوبار این کار را انجام دهید. حتما بعد از خوردن سرکه آب بخورید تا اسید معده متعادل شود. می توانید کمی عسل اضافه کنید تا طعم سرکه را بتوانید تحمل کنید.

اصلاح سبک زندگی و نوع رژیم غذایی بر درمان همورئید

از آنجا که  تلاش زیاد هنگام اجابت مزاج، به علت یبوست یا اسهال، در طولانی مدت ممکن است منجر به بروز هموروئید شود، هدف اصلی این نوع درمان به حداقل رساندن تلاش لازم برای اجابت مزاج می باشد. این امر معمولا با افزایش مصرف مایعات و فیبر در رژیم غذایی، ورزش های توصیه شده و افزودن مکمل های فیبر(پسیلیوم) به رژیم غذایی، در بیمارانی که قادر به مصرف مقدار کافی فیبر در رژیم غذایی خود نمی باشند، حاصل می شود. علی رغم توصیه های فراوان، فیبرها تاثیر زیادی در پیشگیری و بهبود بیماری هموروئید نشان نداده اند. در یک مطالعه دو سو کور با استفاده از پسیلیوم و دارونما، کاهش خونریزی ناشی از هوروئید با استفاده از پسیلیوم مشاهده شده است، هرچند در مطالعات دیگر این نتیجه زیاد دیده نشده است. پسیلیوم همراه با آب باعث افزایش آب در مدفوع و در نتیجه کاهش یبوست می شود. پسیلیوم ممکن است در درمان اسهال نیز موثر باشد. این ماده به صورت توده ای به مدفوع مایع اضافه شده و غلظت آن را افزایش و حجم آن را کاهش می دهد.

اصلاح رژیم غذایی با مکمل های فیبر ( پسیلیوم، متیل سلولز، کلسیم پلی کربوفیل) یکی از درمان های اصلی در بیماران مبتلا به هموروئید می باشد. در اکثر موارد علائم خونریزی و درد طی یک دوره 6 هفته ای بهتر می شود. رژیم غذایی غنی از فیبر (35-20 گرم در روز) شامل مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات به ویژه در بیمارانی که سابقه یبوست دارند، توصیه می شود.

مشکل شایع در ارتباط با مکمل های فیبر عدم مصرف آنها با گذشت زمان توسط بیماران به علت ناخوشایند بودن آنها و ایجاد نفخ، افزایش باد شکم و انقباضات شکمی دردناک می باشد. شروع  مکمل های فیبر در دوز کم و افزایش آهسته دوز تا زمان رسیدن به غلظت مناسب مدفوع، باعث می شود تا مصرف آن برای بیماران قابل قبول تر باشد. در صورتی که اصلاح رژیم غذایی کمکی به درمان بیمار نکند سایر راه های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

در اغلب موارد تغییر در عادات مربوط به اجابت مزاج علائم را بهبود می بخشد. اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی همراه با حذف سایر منابع ایجاد کننده خونریزی در اکثر بیماران مبتلا به بیماری هموروئید مورد نیاز می باشد.

درمان گیاهی بواسیر با سیر

مصرف سیر بواسیر را درمان می‌کند. متبلایان به بواسیر باید از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز کنند.

بسیاری از گیاهان، میوه‌ها و سبزیجات برای بهبود این مشکل توصیه می‌شوند که از آن جمله می‌توان به ضماد پیاز با زرده تخم مرغ جهت بواسیر و درد نشیمن گاه، مالیدن عصاره تاجریزی به محل بواسیر، مالیدن ژله صبرزرد، بخور برگ باباآدم و مصرف سیر اشاره کرد.

همچنین، توت فرنگی، هویج، خربزه، ریواس، ریحان، انبه و بلوط برای مبتلایان به بیماری یاد شده مفید است.

درمان بواسیر به صورت موضعی

بسته به شدت شکایت شما، پزشک ممکن است کرم هیدروکورتیزون یا کف آن را برای خلاصی از التهاب و درد توصیه کند. بسیاری از داروهای مربوط به بواسیر، بدون نسخه قابل تهیه هستند، یا پزشک درمان بواسیر ممکن است داروی قوی‏تری تجویز کند.

سوالات متداول

چگونه می توان بواسیر را درمان کرد؟

درمان بواسیر می‌تواند از راه‌های مختلفی مثل تغییر در رژیم غذایی، داروها، تزریقات، جراحی و روش‌های دیگرانجام شود. انتخاب درمان بستگی به نوع و شدت بواسیر دارد.

یا می‌توانم بواسیر خودم را درمان کنم؟

بله، در موارد سبک بواسیر، تغییر در رژیم غذایی و استفاده از داروهای موجود در داروخانه ممکن است به تسکین علائم کمک کند. اما برای بواسیر شدیدتر، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

آیا درمان بواسیر با لیزر مفید است؟

بله، در برخی از موارد، درمان بواسیر با لیزر نیز انجام می‌شود. این روش یکی از مفیدترین و نوین ترین شیوه های درمان بواسیر است.

آیا بواسیر می‌تواند مجدداً بازگردد؟

بله، بواسیر ممکن است بازگردد، به ویژه اگر عوامل موجب آن برطرف نشوند. از این رو بهبود رژیم غذایی و عادات بهداشتی مهم است.

آیا بواسیر به صورت دائمی قابل درمان است؟

بواسیر به صورت دائمی قابل درمان است و معمولاً با تغییر در رژیم غذایی و درمان‌های دارویی یا جراحی می‌تواند کنترل شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا