HPV چیست؟ + از شایعات تا واقعیت

یکی از مشکلاتی که اکثر افراد دارند این است که دقیقا نمی دانند HPV چیست و کدام نوع آن خطرناک است. در حقیقت اطلاعات غلطی که پیرامون این بیماری مقاربتی نشر پیدا کرده است، با حقیقت فرسنگ ها فاصله دارد.

در این مطلب سعی می کنیم به اختصار توضح دهیم که HPV چیست.

ویروس HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع ترین بیماری مقاربتی (STI) است. واکسن های HPV می توانند از برخی از اثرات منفی ناشی از HPV جلوگیری کنند. در ادامه، اطلاعات اولیه در مورد سوالات اساسی  پیرامون اینکه HPV چیست را پاسخ می دهیم.

بیماری HPV چیست؟

HPV شایع ترین بیماری مقاربتی است. در سال 2018 حدود 43 میلیون نفر که عفونت HPV داشتند، شناخته شدند که بسیاری از آنها در اواخر نوجوانی و اوایل 20 سالگی بودند. انواع مختلفی از HPV وجود دارد. برخی از انواع می توانند باعث مشکلات جدی شوند، از جمله زگیل تناسلی و سرطان. اما واکسن هایی وجود دارد که می تواند از بروز این بیماری ها جلوگیری کنند. HPV ویروسی متفاوت از HIV و HSV است.

بیشتر بخوانید: زگیل مقعدی چیست؟

HPV چگونه منتقل می شود؟

شما می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که این ویروس را دارد، به HPV مبتلا شوید. بیشتر در حین رابطه جنسی واژینال یا مقعدی سرایت می کند. همچنین از طریق تماس نزدیک پوست به پوست در طول رابطه جنسی پخش می شود. یک فرد مبتلا به HPV می تواند عفونت را به فردی منتقل کند حتی اگر هیچ علامت یا نشانه ای نداشته باشد.

 اگر از نظر جنسی فعال هستید، ممکن است به HPV مبتلا شوید، حتی اگر تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشید. شما همچنین می توانید علائم را سال ها پس از رابطه جنسی با فردی که به عفونت مبتلا است، مشاهده کنید. این مسئله باعث می شود که تشخیص زمان ابتلا به این ویروس را دشوار سازد.

آیا HPV باعث مشکلات جدی می شود؟

در بیشتر موارد (9 از 10)، HPV خود به خود در عرض دو سال بدون مشکل خاصی از بین می رود. اما زمانی که HPV از بین نرود، می تواند باعث مشکلات حادی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود.

زگیل تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برجستگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. این برجستگی ها می توانند کوچک یا بزرگ، مسطح یا به شکل گل کلم باشند. یک پزشک متخصص معمولاً می تواند زگیل ها را با نگاه کردن به ناحیه تناسلی تشخیص دهد.

آیا HPV باعث سرطان می شود؟

HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها، از جمله سرطان فرج، واژن، آلت تناسلی یا مقعد شود. همچنین می تواند سرطانی در پشت گلو (به نام سرطان اوروفارنکس) را ایجاد کند.

سرطان اغلب سال‌ها و حتی دهه‌ها طول می‌کشد تا پس از ابتلای فرد به HPV شروع شود. زگیل تناسلی و سرطان ناشی از انواع مختلف HPV هستند.

هیچ راهی برای دانستن اینکه چه کسی به سرطان یا سایر مشکلات ناشی از HPV مبتلا می شود، وجود ندارد. افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف (از جمله افراد مبتلا به HIV) ممکن است کمتر قادر باشند با ویروس HPV مبارزه کنند. همچنین ممکن است زمینه بیشتری برای ابتلا به بیماری های خطرناک ناشی از HPV داشته باشند.

چگونه می توانم از HPV و بیماری های ناشی از آن جلوگیری کنم؟

شما می توانید چند کار برای کاهش ریسک ابتلا به HPV انجام دهید.

واکسن بزنید: واکسن HPV ایمن و موثر است.

غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهید. غربالگری سرطان برای زنان 21 تا 65 ساله می تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم مناسب استفاده کنید. این می تواند شانس ابتلا به HPV را کاهش دهد. اما HPV می تواند مناطقی را که کاندوم پوشش نمی دهد، آلوده کند. بنابراین، کاندوم ممکن است به طور کامل از ابتلا به HPV محافظت نکند.

با کسی که فقط با شما رابطه جنسی دارد رابطه جنسی داشته باشید.

چه کسانی باید واکسن HPV را دریافت کنند؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا CDC واکسیناسیون HPV را برای موارد زیر توصیه می کند:

همه پیش نوجوانان (از جمله پسران و دختران) در سن 11 یا 12 سالگی (یا می توانند از سن 9 سالگی شروع کنند).

همه افراد تا سن 26 سال، اگر قبلا واکسینه نشده باشند.

دریافت واکسن گارداسیل برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی شود. با این حال، برخی از بزرگسالان 27 تا 45 ساله که قبلاً واکسینه نشده اند، ممکن است پس از صحبت با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به عفونت های جدید HPV و مزایای احتمالی واکسیناسیون، تصمیم به دریافت واکسن HPV بگیرند.

واکسیناسیون HPV در این محدوده سنی منفعت کمتری دارد. اکثر بزرگسالان فعال جنسی قبلاً در معرض HPV قرار گرفته اند.

افرادی که در حال حاضر در یک رابطه طولانی مدت و تک همسری هستند، به احتمال زیاد به عفونت HPV جدید مبتلا نمی شوند.

بیشتر بخوانید: واکسن گارداسیل چیست؟

چگونه بفهمم که HPV دارم؟

هیچ آزمایشی برای تشخیص “وضعیت HPV” یک فرد وجود ندارد. همچنین، هیچ آزمایش HPV تایید شده ای برای یافتن HPV در دهان یا گلو وجود ندارد.

تست های HPV وجود دارد که می تواند سرطان دهانه رحم را غربالگری کند. پزشکان فقط از این آزمایش ها برای غربالگری زنان 30 ساله و بالاتر استفاده می کنند. تست HPV برای غربالگری مردان، نوجوانان یا زنان زیر 30 سال توصیه نمی شود.

تست اچ پی وی

اکثر افراد مبتلا به HPV نمی دانند که به این عفونت مبتلا هستند. آنها هرگز آن را بروز نمی دهند. برخی از افراد با ابتلا به زگیل تناسلی متوجه می شوند که HPV دارند. زنان ممکن است زمانی که نتیجه غیرطبیعی تست پاپ اسمیر را دریافت کنند، متوجه شوند که به HPV مبتلا هستند. برخی دیگر ممکن است زمانی متوجه شوند که به مشکلات جدی تری از HPV مانند سرطان مبتلا شده باشند.

مشکلات سلامتی ناشی از HPV چقدر شایع است؟

HPV (ویروس): مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری تخمین می زند که 43 میلیون مبتلا به انواع HPV در سال 2018 وجود داشته است. در همان سال، 13 میلیون نفر جدید به این آمار اضافه شد. HPV به قدری شایع است که تقریباً هر فرد فعال جنسی اگر واکسینه نشود در مقطعی به HPV مبتلا می شود.

مشکلات جدی مرتبط با HPV شامل زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم است.

زگیل تناسلی: قبل از واکسن‌های HPV، زگیل‌های تناسلی ناشی از HPV تقریباً سیصد و چهال هزار تا سیصد و شصت هزار نفر را در سال مبتلا می کند.

سرطان دهانه رحم: هر ساله نزدیک به 12 هزار زن ساکن ایالات متحده به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند. بیش از چهار هزار زن بر اثر سرطان دهانه رحم جان خود را از دست می دهند – حتی با غربالگری و درمان.

بیماری ها و سرطان های دیگری نیز وجود دارد که توسط HPV در افراد ایالات متحده ایجاد می شود. هر سال حدود 19 هزار و چهارصد زن و 12 هزار و صد مرد سرطان های ناشی از HPV را تجربه می کنند.

من باردارم، آیا ابتلا به HPV بر بارداری من تأثیر می گذارد؟

افراد باردار مبتلا به HPV ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوند یا تغییرات سلولی غیرطبیعی در دهانه رحم مشاهده کنند. غربالگری معمول سرطان دهانه رحم می تواند به یافتن تغییرات غیرطبیعی سلولی کمک کند. حتی زمانی که باردار هستید باید غربالگری معمول سرطان دهانه رحم را انجام دهید.

آیا درمانی برای HPV یا مشکلات ناشی از آن وجود دارد؟

هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد. با این حال، درمان هایی برای مشکلات سلامتی که HPV می تواند ایجاد کند وجود دارد:

 زگیل‌های تناسلی می‌توانند با درمان توسط پزشک یا داروهای تجویزی از بین بروند. در حال حاضر موثرترین درمان زگیل تناسلی، عمل زگیل تناسلی با لیزر است.

زنانی که به طور معمول آزمایش پاپ انجام می دهند و در صورت نیاز پیگیری می کنند، می توانند قبل از ایجاد سرطان راه های درمانی را پیدا کنند. فراموش نکنید همیشه پیشگیری بهتر از درمان است..

سایر سرطان های مرتبط با HPV نیز زمانی که زود تشخیص داده و درمان شوند قابل درمان هستند.

کلام آخر

HPV شامل گونه های مختلف ویروسی است و تقریباً همه افراد بالغی که فعالیت جنسی خود را آغاز کرده اند، یک بار به آن مبتلا می شوند.

از آنجا که ممکن است این بیماری نهفته باشد و علائمی خاصی را نشان ندهد تشخیص زمان ابتلا و اینکه فرد از چه کسی این بیماری را دریافت کرده، بسیار مشکل است.

گونه های خاصی از این ویروس می توانند تهدیدی جدی برای فرد محسوب شوند.

توصیه ما به همه افرادی که فعالیت جنسی دارند این است که با رعایت موازین بهداشتی و نیز استفاده از واکسن گارداسیل، خود را در برابر انواع این ویروس محافظت کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا