واکسن گارداسیل چیست؟ + قیمت واکسن گارداسیل سال 1402

 واکسن گارداسیل (Gardasil) یک نوع واکسن است که به منظور پیشگیری از عوارض مرتبط با عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) تولید می‌شود. این ویروس‌ها می‌توانند به انواع مختلف سرطان‌های انسانی، به ویژه سرطان رحم و سرطان‌های دیگری که مرتبط با مجاری تناسلی و دهانه رحم هستند، منجر شوند.

واکسن گارداسیل حاوی چه چیزی است؟

این اطلاعات در مورد واکسن سرواریکس است:

 • واکسن حاوی پاتوژن های زنده نیست و بنابراین نمی تواند باعث عفونت HPV شود.
 • ماده فعال از پروتئین های سطحی از دو سویه مختلف ویروس پاپیلوم تشکیل شده است.
 • در آن یک ترکیب لیپیدی (MPL) و یک ترکیب آلومینیومی وجود دارد.
 • مواد کمکی نمک و آب تصفیه شده دارد.
 • واکسن حاوی مواد نگهدارنده نیست.

مزایای واکسن HPV چیست؟

واکسن HPV محافظت بسیار خوبی را ایجاد کرده و از بسیاری سرطان ها جلوگیری می کند.

دو دوز واکسن محافظتی را فراهم می کند که در مطالعات تقریباً از 100٪ عفونت های ناشی از انواع HPV تحت پوشش واکسن جلوگیری کرده است. تحقیقات نشان می‌دهد که این محافظت نیز احتمالاً طولانی‌مدت است یعنی اثرات ممکن است برای چندین دهه باقی بماند.

واکسن HPV از سرطان های دهانه رحم، واژن و فرج جلوگیری می کند.

ویروس پاپیلوم علاوه بر این باعث ایجاد برخی از سرطان های مقعد و آلت تناسلی و همچنین سرطان در ناحیه سر و گردن می شود. واکسن HPV همچنین به پیشگیری از این سرطان ها کمک می کند.

مهمتر از همه، این واکسن از مراحل پیش سرطانی ناشی از HPV نوع 16 جلوگیری می کند، زیرا این نوع خاص باعث ایجاد سریع ترین مراحل می شود. در حال پیشرفت مراحل پیش سرطانی که بیشترین احتمال تبدیل به سرطان را دارند.

واکسن سرواریکس به طور خاص در برابر دو نوع ویروس پاپیلوم (HPV-16 و HPV-18) محافظت ایجاد می‌کند، اما در مقابل عفونت‌های ناشی از برخی ویروس‌های پاپیلومای دیگر (انواع 31، 33، 35 و 45) نیز محافظت می‌کند.

چه کسانی باید واکسن HPV را دریافت کنند؟

واکسیناسیون HPV در سنین 11-12 سال توصیه می شود. واکسن HPV را می توان از سن 9 سالگی شروع کرد. همه نوجوانان پیش از نوجوانی به واکسیناسیون HPV نیاز دارند، بنابراین از عفونت های HPV که می تواند در آینده باعث سرطان شود، محافظت می شوند.

نوجوانان و جوانان بالای 26 سال که سری واکسن HPV را شروع یا به پایان نرسانده اند نیز به واکسیناسیون HPV نیاز دارند.

CDC توصیه می کند که کودکان 11 تا 12 ساله دو دوز واکسن HPV را با فاصله 6 تا 12 ماه دریافت کنند.

اگر اولین دوز قبل از تولد 15 سالگی تزریق شده باشد، تنها دو دوز لازم است.

نوجوانان و بزرگسالان جوانی که واکسیناسیون را دیرتر شروع می کنند، در سنین 15 تا 26 سالگی، به سه دوز واکسن HPV نیاز دارند.

کودکان 9 تا 14 ساله که دو دوز واکسن HPV را با فاصله کمتر از 5 ماه دریافت کرده اند هم به نوبت سوم نیاز دارند.

سه دوز نیز برای افراد 9 تا 26 ساله که سیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه می شود.

واکسیناسیون برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی شود.

برخی از بزرگسالان 27 تا 45 ساله که قبلاً واکسینه نشده اند، ممکن است پس از صحبت با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به عفونت های جدید HPV و مزایای احتمالی واکسیناسیون برای آنها، تصمیم به دریافت واکسن HPV بگیرند.

واکسیناسیون HPV در این محدوده سنی سود کمتری دارد، زیرا افراد بیشتری در این محدوده سنی قبلاً در معرض HPV قرار گرفته اند.

چه کسانی نباید واکسن HPV را دریافت کنند؟

در مورد هر گونه آلرژی شدید به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از افراد نباید برخی از واکسن های HPV را دریافت کنند اگر:

آنها تا به حال یک واکنش آلرژیک تهدید کننده به هر یک از مواد تشکیل دهنده واکسن HPV یا دوز قبلی واکسن HPV داشته اند.

حامله هستند.

واکسن های HPV برای کودکانی که بیماری خفیف دارند، مانند آنهایی که تب خفیف کمتر از 1/1 درجه، سرماخوردگی، آبریزش بینی یا سرفه دارند، بی خطر است. افراد مبتلا به بیماری متوسط یا شدید باید تا بهبودی صبر کنند.

چه نوع واکسن های HPV وجود دارد؟

سه نوع واکسن HPV – واکسن HPV 9 ظرفیتی (گارداسیل 9، 9vHPV)، واکسن چهار ظرفیتی HPV (گارداسیل، 4vHPV)، و واکسن دو ظرفیتی HPV (سرواریکس، 2vHPV) – توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (DAF) تصویب شده‌اند. همه این واکسن‌ها در برابر انواع 16 و 18 HPV که به عنوان عوامل اصلی در بروز بیشتر موارد سرطان مرتبط با HPV شناخته می‌شوند، محافظت ایجاد می‌کنند.

از اواخر سال 2016، تنها گارداسیل-9 (9vHPV) در ایالات متحده عرضه می‌شود. این واکسن به مقابله با 9 نوع مختلف HPV (6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58) می‌پردازد.

انواع واکسن گارداسیل چقدر تاثیر دارند؟

واکسیناسیون HPV بسیار خوب عمل می کند. واکسن HPV این پتانسیل را دارد که از بالغ بر 90 درصد سرطان های منتسب به HPV جلوگیری کند.

واکسیناسیون HPV برای اولین بار در سال 2006 توصیه شد. با انجام این عمل، ملاحظه شد که عفونت با انواع HPV که باعث بیشتر سرطان های HPV و زگیل تناسلی می شوند، 88 درصد در بین دختران نوجوان و 81 درصد در میان زنان جوان کاهش یافته است که آمار قابل ملاحظه ای است.

در حال حاضر تعداد کمتری از نوجوانان و جوانان به زگیل تناسلی مبتلا می شوند.

واکسیناسیون HPV همچنین تعداد موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم را در زنان جوان کاهش داده است.

محافظت ارائه شده توسط واکسن های HPV مدت زمان زیادی طول می کشد. افرادی که واکسن های HPV دریافت می کنند، حداقل به مدت 12 سال تحت تاثر آن قرار دارند و میزان محافظت از آنها در برابر HPV بالا باقی مانده است و هیچ شواهدی مبنی بر کاهش این محافظت در طول زمان وجود ندارد.

عوارض جانبی احتمالی چیست؟

واکسن ها مانند هر دارویی می توانند عوارض جانبی داشته باشند. بسیاری از افرادی که واکسن HPV دریافت می کنند، هیچ عارضه جانبی ندارند. برخی افراد گزارش می دهند که عوارض جانبی بسیار خفیفی دارند، مانند درد بازوی ناشی از تزریق.

شایع ترین عوارض جانبی واکسن HPV معمولاً خفیف است و شامل موارد زیر می شود:

 • درد، قرمزی یا تورم در بازوی محل تزریق واکسن
 • تب
 • سرگیجه یا غش (غش بعد از هر واکسن، از جمله واکسن HPV، در بین نوجوانان شایع تر از سایرین است)
 • سردرد یا احساس خستگی
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی یا مفصلی
 • برای جلوگیری از غش و صدمات ناشی از غش، نوجوانان باید در هنگام واکسیناسیون و به مدت 15 دقیقه پس از تزریق واکسن بنشینند یا دراز بکشند.
 • به ندرت، واکنش های آلرژیک شدید (آنافیلاکتیک) ممکن است پس از واکسیناسیون رخ دهد. افراد مبتلا به آلرژی شدید به هر یک از اجزای سازنده واکسن نباید آن را دریافت کنند.

از کجا می توانم این واکسن ها را پیدا کنم؟

واکسن HPV در مطب‌های پزشک، کلینیک‌های بهداشتی، مراکز بهداشتی و بیمارستان ها در دسترس هستند.

اگر پزشک شما واکسن HPV را تزریق نمی کند، از او برای معرفی مرکز معتبر راهنمایی بخواهید.

همچنین می توانید با اداره بهداشت شهر خود تماس بگیرید تا در مورد محل دریافت واکسن HPV در اطرافتان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هزینه تهیه واکسن گارداسیل چقدر است؟

در هلال احمر، هزینه خرید واکسن گارداسیل بسیار مقرون به صرفه‌تر از جاهای دیگر امکان‌پذیر است. در بازار آزاد، قیمت‌ها دو یا حتی سه برابر افزایش می‌یابند. همچنین، هر ساله به قیمت واکسن‌ها افزوده می‌شود. بر اساس آخرین قیمت‌گذاری‌ها در سال ۱۴۰۱، هزینه تهیه هر دوز این واکسن از طریق هلال احمر، ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده است. در مقابل، در بازار آزاد، همین محصول به قیمتی حدوداً یک میلیون و پانصد هزار تومان عرضه می‌شود.

باید در نظر داشت که یکی از عوامل تعیین‌کننده قیمت واکسن، کشور تولید کننده آن است. به طبع، واکسن‌های وارداتی و خارجی از محصولات تولید داخلی گران‌تر هستند.

کلام آخر

استفاده از واکسن گارداسیل پیش از شروع فعالیت های جنسی یک ضرورت محسوب می شود. چراکه می تواند شما را در برابر انواع ویروس HPV و به ویژه عوارض خطرناک ناشی از این ویروس محافظت کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا