پماد آنتی هموروئید

معرفی بهترین پماد هموروئید و شیاف بواسیر برای درمان همیشگی آن

اگر به دنبال بهترین پماد هموروئید یا شیاف بواسیر هستید، لازم است که با داروهای مناسب برای درمان بواسیر آشنا شوید تا بتوانید مناسب ترین گزینه را که هماهنگ با شرایط شما است، انتخاب کنید.

داروهای بواسیر معمولاً شامل موادی مانند مواد ضد التهابی و مرطوب کننده‌ها هستند که ممکن است به شکل پماد یا شیاف و همچنین قرص برای تسکین علائم بواسیر استفاده شوند.

ترکیبات موجود در پماد هموروئید و شیاف‌ آن بر اساس تجویز پزشک متغیر است و بستگی به نیاز و وضعیت هر بیمار دارد. به همین دلیل نمی توان گفت بهترین داروی بواسیر دقیقا چیست زیرا هر یک از داروها موجود در بازار برای نوع خاصی از بواسیر بهترین است.

بیشتر بخوانید: بواسیر یا هموروئید چیست؟

زمانی که هموروئید به مرحله پیشرفته‌تری برسد، درمان‌های خانگی و پمادهای آنتی هموروئید دیگر کافی نخواهند بود و ممکن است استفاده از روش‌های پیشرفته‌تر درمانی مانند لیزر بواسیر مورد نیاز باشد. اگرچه پمادهای آنتی هموروئید بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها در دسترس هستند، بهتر است قبل از استفاده از این محصولات، با یک پزشک مشورت کنید.

در حالی که پمادهای آنتی هموروئید بدون نسخه در دسترس هستند ، اما تجویز آن‌ها توسط پزشک نه تنها به شما کمک می‌کند تا از محصول مناسب‌تری استفاده کنید، بلکه از بروز عوارض جانبی احتمالی نیز جلوگیری می‌کند

درمان قطعی بواسیر

اگر درمان‌های خانگی موثر واقع نشده‌اند، زمان آن رسیده که به متخصص مراجعه کنید. با ما تماس بگیرید و از مشاوره و درمان‌های تخصصی بهره‌مند شوید.

پماد آنتی هموروئید چیست؟

پماد آنتی هموروئید (Anti-Hemorrhoidal Ointment) پمادی است که برای درمان هموروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این پماد شامل مواد مختلفی است که به تسکین علائم هموروئید، از جمله خارش، خونریزی، و التهاب ناحیه مقعدی کمک می کند. برخی از مواد تشکیل دهنده این نوع پماد عبارتند از:

 • آلوئه ورا: آلوئه ورا به عنوان یک مرطوب‌کننده پوست عمل می‌کند.
 • دکسپانتنول: دکسپانتنول یک ماده ضد التهابی و آرام‌بخش برای پوست است.
 • هیدروکورتیزون: این ماده نیز خواص ضد التهابی دارد.
 • روغن‌های طبیعی مانند روغن‌های هیلتی، جوجوبا یا شیا: این روغن‌ها برای نرم‌تر شدن و مرطوب کردن پوست استفاده می شوند.
 • مواد ضد عفونی کننده مانند اکسید روی: این دسته از مواد تشکیل دهنده داروهای بواسیر برای کاهش خطر عفونت‌های پوستی مورد استفاده قرار می گیرند.

در این بخش به معرفی انواع پماد هموروئید می پردازیم.

هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون یک پماد هموروئید است و به عنوان یک داروی ضد التهابی و ضد حساسیت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به افرادی کمک می‌کند که مشکلات پوستی یا التهابی دارند و می تواند علائمی مثل خارش، قرمزی، و تورم را کاهش دهد.

این داروی هموروئید به صورت کرم، ژل و پماد مصرف می‌شود و برای مدت کوتاهی به عنوان درمان تشخیصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پماد نیتروگلیسیرین

پماد نیتروگلیسیرین نیز برای درمان بواسیر یا هموروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پماد حاوی ماده نیتروگلیسیرین است که عمدتاً به عنوان ماده ای درمانی استفاده می‌شود.

نیتروگلیسیرین باعث گشاد شدن عروق خونی می‌شود که می‌تواند به کاهش التهاب و تورم در اطراف بواسیر کمک کند پماد نیتروگلیسیرین ممکن است برای درمان علائمی همچون خونریزی، درد و خارش مرتبط با بواسیر مفید باشد.

پماد نیتروگلیسیرین ممکن است برای درمان علائمی همچون خونریزی، درد و خارش مرتبط با بواسیر مفید باشد.

لیدوکائین پماد مسکن هموروئید

پماد هموروئید دیگری که اتفاقا بسیار هم مورد استفاده قرار می گیرد، پماد لیدوکائین است. اصلی‌ترین ماده فعال در این پماد، لیدوکائین بوده که یک ماده بی حسی موضعی است و می‌تواند قسمتی که روی آن مالیده می شود را به حدی بی‌حس کند که درد و تورم کاهش پیدا کند.

این پماد هموروئید معمولاً با تجویز پزشک به بیماران داده می‌شود و برای مدت کوتاهی روی ناحیه مقعدی استفاده می‌شود تا به تسکین درد و ایجاد راحتی هنگام دفع مدفوع کمک کند.

پماد لیدوکائین به عنوان یک داروی مسکن موقت برای علائم بواسیر استفاده می‌شود. اما مهم است که از آن در مدت تعیین شده توسط پزشک استفاده کنید و نه بیشتر.

پراموکسین هیدروکلراید

پراموکسین هیدروکلراید یک داروی ضد خارش و مسکن موضعی است که عمدتاً برای تسکین خارش و سوزش ناشی از بیماری‌های مقعدی مانند هموروئید و شقاق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین می‌توان از آن برای مشکلات پوستی دیگر مانند آفتاب‌سوختگی، بهبود جای نیش حشرات، تسکین تاثیرات سموم و مواردی همچون اگزما استفاده کرد.

این دارو به عنوان یک راه حل موقت و بدون استفاده از استروئید عمل می‌کند، بنابراین می‌تواند به التیام خارش بواسیر کمک کند، بدون این که تأثیر زیادی بر التهاب بیماری داشته باشد. این دارو برای استفاده کوتاه مدت مناسب است.

ام جی معروفترین پماد هموروئید

پماد ام جی یک داروی طبیعی و موثر برای بواسیر است که از چند گیاه مختلف تشکیل شده. این پماد دارای خصوصیات ضد باکتری، ضد قارچ، ضد التهابی و قابض است.

از پماد ام جی به عنوان یکی از انواع پماد هوروئید برای کاهش علائم مرتبط با آن، از جمله درد، سوزش و خارش استفاده می‌شود.

این دارو می‌تواند علائم هموروئید‌های درجه یک و دو را تسکین دهد و با داشتن قابلیت منقبض کنندگی برای عروق بواسیر به درمان آن کمک می کند. توجه کنید با توجه به ویژگی های خوب و اثبات شده این پماد، باز هم بواسیر درجه سه و چهار نیاز به شیوه های درمانی دیگر ازجمله عمل بواسیر با لیزر دارند. متخصصان ما آماده هرگونه ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان در زمینه درمان بواسیر و سایر بیماری های مقعدی هستند.

وازلین برای درمان بواسیر

در درمان بواسیر و تسکین علائم آن، استفاده از وازلین یا ژل نفتی یکی از روش‌های معمول است. بواسیر ممکن است باعث سوزش و خارش در ناحیه مقعدی شود، و استفاده از وازلین می‌تواند به تسکین این علائم و کاهش درد کمک کند.

مراقبت از بواسیر با استفاده از وازلین نسبت به سایر روش‌های درمانی نسبتاً ساده‌تر است. وازلین می‌تواند از خارش اضافی جلوگیری کند و اطراف مقعد را مرطوب نگه دارد تا از خشکی جلوگیری شود.

هنگام استفاده از پماد مراقب باشید که دهانه پماد را تمیز نگه دارید تا از آلودگی و عفونت جلوگیری شود. حفظ بهداشت در هر مرحله از درمان برای اطمینان از اثربخشی آن بسیار مهم است!

بیشتر بخوانید: بواسیر بیرون زده چیست؟

شیاف آنتی هموروئید متداول ترین شیاف بواسیر

شیاف‌های ضد همورویید حاوی ترکیبات فعالی هستند که به طور مؤثری در کاهش التهاب و تسکین علائم همورویید عمل می‌کنند. این ترکیبات شامل عوامل ضد التهابی، مواد بی‌حس‌کننده موضعی و گاهی داروهایی هستند که گردش خون را بهبود می‌بخشند. عمدتاً این شیاف‌ها شامل چند ماده فعال مانند هیدروکلراید لیدوکائین، پراموکسین، کرکمین و فنیل‌افرین هستند که هر یک نقش مهمی در تسکین علائم دارند.

مکانیسم عملکرد این شیاف‌ها از طریق کاهش تورم و التهاب بافت مقعدی و کمک به جلوگیری از خونریزی و درد صورت می‌گیرد. استفاده موضعی از این داروها امکان دسترسی مستقیم به ناحیه آسیب‌دیده را فراهم می‌کند، که این امر به سرعت‌بخشی به فرآیند بهبود و کاهش ناراحتی‌های ناشی از همورویید کمک می‌کند.

موارد مصرف اصلی این دارو عبارتند از:

 • درمان بواسیر (هموروئید داخلی)
 • درمان التهاب روده
 • درمان شقاق
 • استفاده به عنوان ضد درد و بی حس کننده موضعی
 • استفاده به عنوان ضد التهاب

بیشتر بخوانید: بواسیر داخلی چیست؟

عوارض استفاده از شیاف آنتی هموروئید چیست؟

اگرچه شیاف آنتی هموروئید به عنوان یک درمان موضعی در خانه برای کاهش علائم هموروئید رایج است، بهتر است استفاده از آن تحت نظارت و دستورالعمل پزشک صورت گیرد. این امر به کاهش نگرانی‌ها و جلوگیری از بروز عوارض احتمالی کمک می‌کند. با وجود اینکه شیاف‌ها معمولاً بی‌خطر هستند، اما ممکن است در برخی موارد عوارض جانبی ایجاد کنند که شامل موارد زیر می‌باشند:

 • تغییر رنگ مدفوع
 • ترشح مواد مخاطی روده
 • احساس سوزش و خارش
 • واکنش های آلرژیک
 • احتمال اسهال و دل پیچه های مکرر
 • واکنشهای شبه آنافیلاکتیک

قرص خوراکی بواسیر

برای درمان هموروئید، علاوه بر داروهای موضعی مثل پماد‌ها و شیاف‌ها، برخی داروهای خوراکی و قرص‌ها نیز وجود دارند که ممکن است به عنوان درمان مکمل توسط پزشک تجویز شوند. این داروها به تسکین علائم هموروئید و افزایش سرعت روند درمان کمک می‌کنند. در زیر، چند داروی خوراکی که برای درمان هموروئید ممکن است مصرف شوند:

روهمورین (Rutoside)

این دارو برای متوقف کردن گردش خون در عروق هموروئیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با کاهش تورم و خونریزی در این ناحیه به درمان هموروئید کمک می‌کند. اغلب برای هموروئید درجه 1 و 2 تجویز می‌شود و نحوه مصرف باید توسط پزشک تعیین شود.

داروهای مسکن

در مواردی که درد هموروئید شدید است و فرد نمی‌تواند علائم این بیماری را تحمل کند، پزشک ممکن است داروهای مسکن مانند استامینوفن، ایبوپروفن، و ناپروکسن را برای تسکین موقت درد هموروئید تجویز کند.

تعیین وقت فوری مشاوره و معاینه

اگر پس از چند هفته نشانه‌ای از بهبودی ندیدید، زمان آن است که به متخصص مراجعه کنید. با ما تماس بگیرید و از راهنمایی‌های تخصصی ما برای درمان سریع‌تر و مؤثرتر بهره‌مند شوید.

کلام آخر:

داروی بواسیر در مدل ها و مارک های متنوعی در داروخانه ها موجود است که غالباً بدون نسخه می توانید آن را تهیه کنید. اما در نظر داشته باشید برای انتخاب بهترین گزینه درمانی حتماً با پزشک مشورت کنید تا بر اساس مشکل شما دارو تجویز شود. یک تماس تلفنی و در صورت نیاز ارسال عکس کافی است تا از مشاوره رایگان متخصصان ما برای انتخاب بهترین شیوه درمانی بهره مند شوید.

سوالات متداول

18 دیدگاه دربارهٔ «معرفی بهترین پماد هموروئید و شیاف بواسیر برای درمان همیشگی آن»

 1. من شیاف استفاده کردم ولی همچنان درد دارم. آیا بهتره همزمان از پماد هم استفاده کنم؟ ممنون میشم کسایی که تجربه استفاده دارن راهنمایی کنن.

  1. استفاده از شیاف و پماد معمولاً برای درمان مشکلات مختلفی مانند دردهای عضلانی یا مشکلات مرتبط با هموروئید تجویز می‌شود. اینکه آیا باید همزمان از هر دو استفاده کنید یا نه، بستگی به علت اصلی درد و توصیه پزشک دارد.
   اگر شیافی که استفاده کرده‌اید به توصیه پزشک بوده و همچنان درد دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند بر اساس علائم و شرایط شما توصیه‌های دقیق‌تری ارائه دهد

 2. استفاده از شیاف و پماد می‌تونه گزینه‌های درمانی باشن ولی اگه بیش از دو هفته از شروع دردت گذشته و همچنان درد داری، به نظرم بهتره حتما به پزشک مراجعه کنی. منم تجربه مشابهی داشتم و دیر اقدام کردن باعث شد درمانم طولانی‌تر بشه. پس بهتره زودتر یه سری به دکتر بزنی تا دقیق‌تر بتونه وضعیتت رو بررسی و راهنماییت کنه. امیدوارم هر چه زودتر حالت بهتر بشه.

  1. اگر شما پس از استفاده از شیاف دچار اسهال شدید می‌شوید، این ممکن است نشانه‌ای از واکنش نامطلوب بدن شما به ماده‌ای در شیاف باشد. این واکنش همیشه طبیعی نیست و مهم است که در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند علت این واکنش را بررسی کرده و توصیه‌های مناسبی در مورد جایگزینی یا تغییر درمان ارائه دهد. همچنین، اگر این واکنش همراه با سایر علائمی مانند درد شدید، تب یا خونریزی است، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

  1. خیر، استفاده از شیاف برای همه انواع هموروئید مناسب نیست. شیاف‌ها معمولاً برای درمان هموروئید داخلی استفاده می‌شوند. پیشنهاد میشود قبل از استفاده از هرگونه شیاف و داروهای مرتبط با این بیماری با پزشک مشورت کنید.

 3. اگه یبوست خفیف داشته باشیم و از پماد انتی هموروئید یا قرص خوراکی بواسیر استفاده کنم برای پیشگیری موثر هستش؟ میترسم به شقاق یا هموروئید مبتلا بشم

  1. استفاده از پمادهای ضد هموروئید یا قرص‌های خوراکی برای بواسیر بدون تشخیص پزشک ممکن است مناسب نباشد. در مورد یبوست خفیف، اقداماتی مانند افزایش مصرف آب، مواد غذایی حاوی فیبر و فعالیت بدنی توصیه می‌شود. اگر نگرانی در مورد شقاق یا هموروئید دارید، بهتر است برای مشاوره و درمان به پزشک مراجعه کنید.

  1. خیر، استفاده صحیح از شیاف برای کودکان چهار ساله معمولاً باعث پارگی مقعد نمی‌شود. با این حال، مهم است که دستورالعمل‌های استفاده از شیاف را دقیقاً دنبال کنید و در صورت وجود هرگونه نگرانی، با پزشک مشورت نمایید.

 4. سلام و خسته نباشید. من هر بار که شیاف استفاده میکنم یه ماده مخاطی زرد رنگ همراه با مدفوعم دفع میشه و با توجه به اینکه هموروئیدم داخلی نیست و خارجی هست هیچ خونریزی ایی نداره اما داخل مدفوعم بارها خون دیدم. این بخاطر شیاف هموروئید هستش؟

  1. مشاهده مخاط زرد رنگ و خون در مدفوع پس از استفاده از شیاف ممکن است به دلایل مختلفی باشد، اما نمی‌توان به طور قطعی گفت که مرتبط با شیاف هموروئید است. این علائم می‌توانند نشانه‌ای از وضعیت‌های پزشکی دیگر باشند. بنابراین، توصیه می‌شود که برای ارزیابی دقیق و تشخیص مناسب، به پزشک مراجعه کنید.

 5. من وقتی که شیاف یا پماد آنتی هموروئید استفاده میکنم بعد از چند دقیقه دچار اسهال وحشتناکی میشم و سریع شیاف تخلیه میشه. این طبیعی هستش؟

  1. نه، این واکنش به شیاف یا پماد آنتی هموروئید به عنوان یک عکس‌العمل طبیعی محسوب نمی‌شود. این ممکن است نشان‌دهنده حساسیت یا واکنش نامطلوب به محصول باشد. در چنین مواردی، توصیه می‌شود که استفاده از محصول را متوقف کرده و با پزشک برای ارزیابی و تجویز درمان مناسب مشورت کنید.

  1. در حالت کلی شیاف هموروئید برای درمان هموروئید داخلی در کودکان 8 ساله مناسب‌تر است اما بهتر است قبل از اقدام به هر گونه درمان کودک شما توسط پزشک متخصص هموروئید معاینه شود.

 6. پمادهایی که با اسم پماد بواسیر خانگی توی عطاری ها بفروش میرسن عملکردشون مثل پماد آنتی هموروئید گیاهی هستش؟ ممکنه عفونت زا باشن؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا