عکس سیستوسکوپی

سیستوسکوپی: راهنمای جامع برای بیماران و پزشکان

معاینه مثانه و پروستات بوسیله مشاهده درون آن توسط دستگاهی به نام ، در بعضی شرایط از اهمیت زیادی برخوردار است.
انجام این آزمایش در صورتی که خون در ادرار دیده شود ضروری است. در این آزمایش، پیشابراه هم مشاهده و معاینه می گردد، بنابراین راه خوبی برای کشف تنگی های پیشابراه می باشد.
بعضی از جراحان اورولوژیست از سیستوسکوپ برای برنامه ریزی عمل جراحی استفاده می کنند تا بتوانند ابتدا بزرگی پروستات را ببینند.
در گذشته سیستوسکوپها از لوله های فلزی سفت و سخت ساخته می شد و برای استفاده از آن، مجبور بودند که بیمار را بیهوش کنند اما سیستوسکوپهای قابل ارتجاعی ساخته شده که به راحتی می توان آنها را وارد مثانه نمود و برای بیمار، ناراحتی زیادی ایجاد نمی کنند. از یک ژل که دارای مواد بی حس کننده است برای بی حس کردن پیشابراه استفاده می گردد.
انجام این آزمایش چند دقیقه طول می کشد و از آنجائی که این سیستوسکوپهای جدید، قابل ارتجاع هستند، خود بیمار هم حتی می تواند
داخل مثانه اش را مشاهده نماید! برای اینکه بهتر بتوان پیشابراه و مثانه راه مشاهده نمود، مقداری مایع به داخل مثانه تزریق می گردد. با این کار، بیمار ممکن است احساس سرما کند اما در مثانه اش نیز احساس پری خواهد نمود. از اینکه با انجام این آزمایش به شما آسیبی وارد آید نگران نباشید.
بعد از انجام آزمایشهای سیستومتروگرام یا سیستوسکوپی، شما ممکن است احساس سوزش داشته باشید و یا اینکه در ادرارتان خون ببینید. این وضعیت به سرعت بهبود می یابد، بخصوص اگر در طی چند روز پس از آزمایش، مقادیر زیادی از مایعات مصرف نمایید. با این حال اگر این مشکل بعد از چند روز برطرف نشد یا در هنگام ادرار کردن با مشکل مواجه شدید، با پزشکتان تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا