عکس تهوع و استفراغ

تهوع و استفراغ: نکاتی برای پیشگیری و مدیریت این علائم

 تهوع و استفراغ در بسیاری از اختلالات اتفاق می افتد. در اینجا برخی علل شایع و اینکه چطور با معده شما رفتار می کنند آورده می شود.

●● علتها متفاوتند

● تهوع و استفراغ می توانند با بسیاری از عوامل شامل موارد زیر آغاز شوند:

▪ عفونت معده و روده: این التهاب آستر معده و روده مشخصاً به وسیله عفونتهای ویروسی و باکتریایی از آب یا غذای آلوده ایجاد می شود. علاوه بر تهوع و استفراغ ممکن است ، اسهال آبکی وگرفتگی های شکمی هم داشته باشید.

▪ سردرد یا اختلالات گوش داخلی: یک سردرد شدید مانند میگرن می تواند باعث ایجاد تهوع و استفراغ شود. اختلالات گوش داخلی مانند: بیماری حرکت نیز می تواند تهوع ایجاد کند.

▪ درمان پزشکی: درمان با داروهای ضد سرطان و اشعه درمانی غالباً با استفراغ همراه است.

▪ سموم: سطح بالای سموم مانند الکل، نیکوتین و داروهایی مانند آنتی بیوتیکها در خون می توانند باعث بروز تهوع و استفراغ شوند.

▪ هورمونها: تغییرات هورمونی اوائل حاملگی می توانند منجر به حالت تهوع و استفراغ شوند همانگونه که موج هورمونی اغلب در دوره های استرس شدید می تواند چنین کاری را انجام دهد. مشکلات غده تیروئید نیز چه هورمون زیاده از حد تولید نماید و چه کم، می تواند باعث تهوع شود.

▪ زخم گوارشی: زخم های گوارشی زخمهای رو بازی هستند که در آستر معده، قسمت های ابتدایی روده کوچک یا مری اتفاق می افتند. نشانه معمول درد، سوزشی مابین استخوانهای قفسه سینه شماست ولی زخمها در عین حال می توانند باعث تهوع و استفراغ نیز بشوند. بسیاری از زخمهای گوارشی از باکتریی به نام اچ پایلوری ناشی می شوند.

سنگهای کیسه صفرا. سنگهای کیسه صفرا رسوبات جامدی از کلسترول و نمکهای کلسیم هستند که در کیسه صفرا یا نزدیک مجاری صفراوی شکل می گیرند. گاهی سنگهای کیسه صفرا باعث تهوع، استفراغ، سوءهاضمه و درد شکمی می شوند.

▪ پانکراتیت: پانکراتیت وضعیتی است که در آن آنزیمهای گوارشی به جای تجزیه غذا در روده کوچک به لوزالمعده حمله می کنند. این وضعیت باعث درد شکمی خفیف تا شدید که اغلب همراه با تهوع، استفراغ و تب است می گردد.

●● اقدامات مراقبت از خود

● اگر شما احساس تهوع می کنید، این پیشنهادات می تواند کمک کننده باشد:

▪ سخت نگیرید. فعالیت می تواند تهوع را بدتر کند.

▪ آب زیاد بنوشید. قطعات یخی یا نوشابه های میوه ای یخی را بمکید. جرعه های کوچک آب، چای کمرنگ نوشابه های غیرالکلی، نوشابه های ورزشی بدون کافئین یا هر دو را بنوشید. نوشیدن مایعات شکردار ممکن است معده شما را نسبت به سایر مایعات آرامتر نماید.

▪ از بوهای غذایی پرهیز کنید: غذا نپزید، از رستورانها وسایر مکانهایی که بوی غذا می دهند پرهیز کنید.

▪ غذاهای سهل الهضم بخورید. با غذاهای سهل الهضمی مانند ژلاتین، کلوچه ها و نان برشته شروع کنید. وقتی این غذاها را تحمل کردید، غلات، برنج و میوه ها را امتحان کنید. از غذاهای چرب و چاشنی دار پرهیز نمایید.

● چه وقت به پزشک مراجعه کنم.

▪ وجود حالات گاه به گاهی تهوع و استفراغ معمولاً نگران کننده نیستند. در موارد زیر با پزشک مشورت نمایید.

▪ تهوعی که همراه با درد یا سردرد شدید باشد به خصوص اگر این نوع سردرد را پیش از این

نداشته اید.

▪ اگر به مدت ۲۴ ساعت قادر به نوشیدن هیچ چیز نباشید.

▪ استفراغ بیش از ۲ یا سه روز پایدار بماند.

▪ اگر کم آب شده اید و تشنگی بی اندازه دارید، ادرارتان کم شده یا ادرار ندارید و دچار ضعف، گیجی و سبکی سر شده اید.

▪ استفراغ شما حاوی میزان قابل توجهی خون است یا قهوه ای تیره است.

▪درمان بستگی به علت ایجاد کننده نشانه ها دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا